28.5. MHD – Menstrual Hygiene Day

Od roku 2013 se tento den pořádají akce s osvětou o produktech dámské hygieny a akce, které vyzývají politiky, aby zrušili daň na menstruační pomůcky.

Den menstruační hygieny ( MHD, zkráceně MH den ) je každoročním dnem povědomí 28. května, který zdůrazňuje důležitost dobrého řízení menstruační hygieny (MHM). Iniciativu zahájila německá nevládní organizace WASH United v roce 2014.

Je to celosvětové hnutí a zasazuje se o zlepšení podmínek v zemích, kde dívky a ženy nemají přístup k informacím o menstruaci a nemají materiály a potřeby pro své dny menstruace.

UNICEF v roce 2012 vydala definici správné menstruační hygieny, která zní takto: „Ženy a dospívající dívky mají možnost používat čistý materiál, který slouží k absorbování nebo shromažďování menstruační krve a tento materiál či pomůcka může být měněn v soukromí tak často, jak je zrovna potřeba.“
❌ Pokud ženy a dívky nemají přístup k vhodným hygienickým potřebám, často používají staré hadry, oblečení či jiné nehygienické materiály. To vede ke zvýšenému výskytu infekčních onemocnění rozmnožovacího systému.
❌ 1 z 10 dívek v Africe nechodí kvůli menstruaci do školy. Je to proto, že nemá vhodné menstruační pomůcky nebo že ve škole chybí vhodný hygienický prostor pro výměnu pomůcek.
❌ Ženy, pracující v továrnách v Bangladéši, používají antikoncepční pilulky, aby zastavili jejich menstruaci a nemuseli se jí zabývat v špatných hygienických podmínkách v práci a přerušovat jejich pracovní den.
❌ “Tampónová daň”
Evropské právo umožňuje snížit DPH na menstruační tampóny a vložky až na 5%. V ČR je to 21%, jde o jednu z nejvyšších daní v rámci Evropy.
Celosvětově je na tom nejlépe Keňa, která v roce 2004 jako první zrušila zdanění tamponů a podobných potřeb a nyní zdarma poskytuje menstruační pomůcky pro mladé dívky. Od zdanění je pak osvobozena například i Kanada, Indie, Uganda či Nikaragua.

NASTAL ČAS JEDNAT O DANÍCH !

V stále více zemích po celém světě jednotlivci a organizace zvyšují hlas, aby požadovali snížení nebo odstranění nespravedlivých daní z menstruačních produktů. A stále více vlád naslouchá a přijímá opatření.

DAŇ S NULOVOU SAZBOU / OSVOBOZENÍ OD DANĚ

Země zvýrazněné červeně uplatňují při prodeji menstruačních produktů daň s nulovou sazbou nebo osvobození od daně. Podívejte se na naše video „Daně ve zkratce“, kde se dozvíte více o
rozdílech mezi těmito možnostmi.
zdroj : https://menstrualhygieneday.org/  https://www.facebook.com/IFMSACZ

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.