Časté dotazy

Desatero látkových vložek

  1. První seznámení – neznám, vidím to poprvé – co je to látková menstruační vložka?
  2. Znám je potřebuji se jen zorientovat jaké tu máš.
  3. V čem jsou látkové lepší než konvenční z obchodu? ekologie + zdravotní hledisko pro tebe.
  4. Jak je vybrat, jak se v tom vyznat?
  5. Kolik jich potřebuji na celý cyklus? Pomocná tabulka.
  6. Jak často vložku vyměňovat?
  7. Jak to nejlépe zvládnu, když cestuji, jsem ve škole nebo někde přespávám?
  8. Jaká je údržba a praní?
  9. Jak dlouho mi vydrží. A co s ní potom?
  10. Jak si udělat menstruaci příjemnější.

 

látkové vložky dnes
látkové vložky dnes 1.

 

1. První seznámení – neznám, vidím to poprvé – co je to látková menstruační vložka?

První zmínka o menstruační vložce se váže k 10. století, ale podle mě si ženy i před tím musely nějak poradit. Jsou doložené zprávy, že ženy dříve používaly různé savé mechy a traviny, kožešiny a později si skládaly různé hadříky a vymýšlely bederní pásy, na které je uvazovaly, dokonce si je i háčkovaly. Koncem 19. století se začaly prodávat první vložky pro ženy vyráběné firmami až se za necelých 150let vyvinuly do formy jak je znáš ty z obchodu. Jen s tím rozdílem, že nyní jsou plné umělých materiálů a je složité je likvidovat. Stává se z nich, stejně jako z dětských plínek neřešitelný odpad. Proto se dnes šijí vložky opět z látky z heboučkých a příjemných materiálů. O historii vložek se dočteš na mém blogu.

Látková vložka má obvykle příjemnou dotekovou vrstvu, uvnitř savé jádro a spodní vrstva může být i nepropustná, vyrobená z látky, která dýchá, ale nepropustí vlhkost.

Šijí se různé tvary, velikosti. Liší se i vrstvou savého jádra, kdy noční vložka je nejvíce savá, denní středně silná, potom jsou i menší např. pro dívky, nebo ženy se slabou menstruaci. Intimka je nejslabší vložka, která nemívá nepropustnou vrstvu a slouží pro ochranu spodního prádla.

Látková vložka se většinou připevňuje na kalhotky patentky, které jsou na křidélkách vložky.

Tyto vložky se perou, a proto se dají mnohokrát použít. Vydrží 4-5 let.

 

 

2. Znám je, potřebuji se jen zorientovat jaké tu máš.

Zde na eshopu Látková vložka.cz můžete najít.

Největší látkové vložky Maxi – použití při silné menstruaci, nepropustné (Emerenzie)

Noční vložky pro silnější až střední menstruaci – ideální na noc, nepropustné (Emerenzie + Devecie)

Denní vložky na střední menstruaci – denní nošení, při slabé m. poslouží i na noc, nepropustné.

V nabídce najdeš různě silné denní vložky podle vrstev savého jádra (Emerenzie+Devecie+Yoni+Gaia)

Intimky – dvouvrstvá vložka bez nepropustné vrstvy je na ochranu prádla při špinění. (Miniel)

 

 

3. V čem jsou látkové vložky lepší než konvenční z obchodu? ekologie + zdravotní hledisko pro tebe.

Látkové vložky šiju z látek heboučkých a příjemných na dotek. Mnoho žen bylo překvapeno a referovaly mi, že je to moc příjemné. Jsou to materiály, které se dají i kompostovat. Některé mají i  osvědčení na šití pro děti do 3 let. Při používání  překvapivě nezapáchají a hlavně jsou prodyšné.

Používáním těchto vložek si významně snižuješ výskyt mykózy, různé výtoky, podráždění a alergické reakce. Neobsahují chemii ani gely. Je dobré zvážit co si přikládáš na intimní místečko svého těla.

 

 

4. Jak je vybrat, jak se v tom vyznat?

Nejdříve se zamysli, jak silnou menstruaci máš a kolik dní trvá.

Silnou, středně silnou, střední, slabou, špinění…

Při silné menstruaci některé ženy musí vyměnit vložku i během noci a přes den ve dnech nesilnějšího krvácení spotřebují až 5ks silnějších nočních nebo denních vložek. Doba trvání může být 5-6 dní.

Ke konci menstruace může postačit i slabší vložka na zachycení špinění a dočištění se po cyklu.

Středně silná až střední menstruace je podle délky trvání tohoto období a počtu dnů, kdy máte silnější krvácení. Může to být například 1 den slabší + 2-3 dní silnější + následuje 1-3dny kdy doznívá menstruace.

Slabá menstruace trvá 3-4 dny a postačí i slabší denní vložky s nepropustnou vrstvou na noc a na den i slipové nepropustné. Na ochranu prádla na konci menstruace postačí i intimka, která zachytí špinění.

Špinění je lehký slabý výtok v rámci menstruace

 

 

5. Kolik vložek potřebuji?

Klidně si i sepište a zkuste odhadnout kolik vložek potřebujete na celou menstruaci.

Silná menstruace – potřebuji na každou noc 1-2 silné vložky celkem 4-7dní. Přes den vyměním 4-6x vložku, používám velikost noční a silnější denní. Více v tabulce doporučení .

Pokud během menstruace stíháte přeprat a usušit vložky na opakované použití. Ušetříte celkový počet vložek, které by jste si měla pořídit. Nakupte ale raději o jednu víc než si myslíte. Může se stát, že nebudete mít čas na praní, nebo Vám neuschne včas vložka, kterou jste si přeprala. Silné noční schnou na vzduchu celou noc.

Střední menstruace – potřebuji na noc 1ks noční vložky, přes den měním 4-6x vložku při nejsilnějších dnech a potom mi stačí 2-3 přes den a slabší na noc, na konec mi stačí slabší denní a na špinění intimka. Menstruaci mám cca 4 – 6dní. Více v tabulce doporučení.

Slabá menstruace – přes den mi stačí slipové vložky a na noc potřebuji větší velikost. Na začátku a na konci mám jen slabé špinění. Více v tabulce doporučení.

Inkontinence – pokud potřebujete vložku na každý den, pořiďte si zásobu na 3-4 dny aby jste měla prostor na přeprání a usušení látkových vložek. Gaia Lady komfort má 3 savé vrstvy a schne i 5 hodin na vzduchu.

Léčení s oleji – pokud používáte ředěné oleje je lepší pořídit si denní vložku která nemá umělá vlákna. Doporučuji naše denní a intimky – vložky které mají dotekovou vrstvu bambusový aksamit. Více v tabulce doporučení viz.níže.

Počet vložek je jen doporučení pro představu, aby se ti lépe rozmýšlelo kolik vložek opravdu potřebuješ. Některé vložky během cyklu stíháš přeprat a usušit, tedy použít dvakrát na jednu menstruaci.

 

 

6. Jak často vložku vyměňovat?

Zde to záleží na mnoha faktorech. Obecně je to tvém pocitu komfortu síle menstruace a jakou vložku používáš, jak často chodíš na WC čůrat a kolik menstruační krve odejde tímto způsobem.

Při silné menstruaci ženy mění vložku i po 2 hodinách přes den a v noci některé i potřebují 2 ks.

Při střední menstruaci při začátku někomu postačí slabší denní na 3- 4 hodiny, během silnější fáze přes den 2-4 hodiny interval na výměnu vložky v noci obvykle postačí 1 velká noční.

Při slabé menstruaci bývá interval 2-4 hodiny.

Při špinění interval 2-4 hodiny

Není nic horšího než dělat, že se nic neděje, ale přitom se vnitřně trápit pochybami, zda mi vložka neprotéká… je dostatečně silná… mám ji správně zapnutou…

Vždy se řiď svým pocitem komfortu a buď co nejvíce v klidu. Vyměňuj tak, aby jsi se dobře cítila. Pokud si nejsi jistá, že ti vložka dobře sedí, tak si ji prostě někde intimně překontroluj a uprav tak, aby  jsi byla v klidu.

Způsob, jak snížit možnost prosáknutí je nosit prádlo, které neprosákne snadno. I když to úplně nezabrání protékání, prosáknutí se zmírní a pokud vložka prosákne, tak se více krve vsákne. Už jen vědomí, že na sobě máš silnější a savější spodní prádlo tě trochu uklidní. Ujisti se, že nemáš moc volné prádlo. Ve volném prádle se tvoje vložka bude víc pohybovat a tím pádem snadněji dojde k nehodě.

 

 

 7. Jak to nejlépe zvládnu, když cestuji, jsem ve škole nebo někde přespávám?

Ber si s sebou tašku s menstruačními potřebami pro případ, že je budeš potřebovat. Ve škole je dobré mít takovou taštičku v osobní skříňce, budeš víc v klidu a vždy připravená.

Ideální je mít taštičku s náhradními vložkami, kde máš i rezervní spodní prádlo, papírové kapesníčky a nepromokavé kapsičky na použité vložky. Použité vložky se složí do psaníčka (dlouhé díly vložka přeložíte použitou částí dovnitř a zapnete petentky) a vkládají se do nepromokavé taštičky. (najdeš v nabídce) Vložky vyperete až doma a vydrží v kapsičce i do druhého dne.

Pokud máš nepříjemný pocit, že by se mohly objevit skvrny na oblečení co máš na sobě, udělej vše pro to, aby jsi se cítila dobře. Zkus si vzít tmavší a volnější oblečení. Přes legíny natáhni delší tričko, či krátké šaty, nebo vyzkoušej krátké sukýnky ušité z pleteniny tzv. pizzetky. Bederní sukýnky. Pokud přespáváš u kamarádky, nebo někde jinde, možná ti dodá dobrý pocit, když si do věcí přibalíš i ručník, který poslouží jako podložka na spaní a může zabránit nepříjemné nehodě, kdy zachytí případně prosáknutí mens. krve při spánku.

 

 

8. Jaká je údržba a praní?

Použitou vložku přepereš ve studené vodě, co nejvíce ji vymácháš od krve a potom vypereš v pračce. Suší se volně na vzduchu, sušičku nedoporučuji.

Pro odstranění skvrn je dobré vložku potřít žlučovým mýdlem. Skvrny jdou lépe vyprat. Někdy je třeba tento proces dělat opakovaně. Hodně pomáhá i sluneční lázeň – tedy venku sušit na sluníčku.

 

 

9. Jak dlouho mi vydrží a co s ní potom?

Látkové vložky vydrží v průměru 3-5let, záleží na složení materiálů a nejvíce na praní, jak šetrně je praná a v čem. Když už máš pocit, že je třeba ji vyměnit za novou, poděkuj ji za to jak ti sloužila a můžeš jí zkompostovat.

 

šperkovnice na vložky1
šperkovnice na vložky

 

10. Jak si udělat menstruaci příjemnější.

Je takové pravidlo a zkuste ho u sebe vysledovat – jak prožijeme svoji menstruaci, tak takový budeme mít celý měsíc do dalšího cyklu. Já to mám vyzkoušené, a tak můžu doporučit, starej se o sebe hezky a udělej si svůj osobní rituály. A hlavně si dopřej hodně spánku a odpočinek.

Jeden takový rituál může být i to, že si uděláš pěknou krabičku na své vložky. Může být za pár korun a můžeš v ní mít vše co k menstruaci používáš. (vložky, kalíšek, nepromokavé kapsičky, vonný olej na menstruační období, talisman…)

Pokud je něco na co se ještě potřebuješ zeptat, napiš mi email a já se ti ráda ozvu, případně si můžeme zavolat, či spojit se online.

1.Praní

Před prvním použitím doporučuji vložku přeprat.(stačí v ruce nebo na 40 stupňů v pračce.

Praní je v podstatě velmi jednoduché.
Vložku po použití co nejvíce propláchni ve studené vodě.Vymačkej ale neždímej kroucením. Doporučuji potřít žlučovým mýdlem na odstranění skvrn buď tuhým, které máme zde v nabídce, nebo tekutým např. Somettu nebo Ulrich. 

Někdy je třeba tento proces opakovat.

Vyper v pračce na 40-60 stupňů.

Protože se vložka skládá z různých typů přírodních materiálů ( které se různě sráží i po předeprání před šitím) a nepromokavé vrstvy s polyuretanem (která se nesráží), může se stát, že při praní na 60 stupňů se lehce zkroutí. Stačí ještě mokré lehce urovnat a dát sušit.

Přírodní vlákna mají skvělou savost, ale rostly na slunci, dešti a vzduchu, kdy se teploty tak prudce nestřídají, jako když perete na 60 stupňů a potom mácháte hned studenou vodou..

2.Sušení

Ideálně venku na sluníčku, kdy sluníčko pomůže vybělit případné nedostatky po vyprání.

Na sušáku doma, vložky uschnou do druhého dne.

Pokud chceš sušit rychleji a na topení, tak dbej na to, aby jsi  pod vložky dala slabý ručník. Aby vložka uschla co nejdříve, tak musí být dotykovou vrstvou navrchu a spodní materiál PUL, nepropustná vrstva směrem dolů. ALE POZOR! Opravdu na to mysli, neboť tato vrstva by se při přímém kontaktu s horkou plochou mohla poškodit. Proto nikdy nežehli žehličkou z této strany!

Prodejci vložek nedoporučují sušit na topení, ale já jsem vyzkoušela, že s ručníkem a na mírně teplém topení se tato vrstva nepoškodí. (30-40 stupňů)

Sušičku nedoporučuji pro vložky které mají nepropustnou vrstvu PUL. Při manipulaci v sušičce se může poškodit vrstva laminování. Navíc materiály z přírodních vláken se mohou více opotřebovávat a vložka má tak kratší životnost.

3.Žehlení

Žehlení není úplně potřeba. Pokud potřebuješ žehlit, určitě to dělejte pouze po dotykové vrstvě, kde je aksamit, či bavlna! Max. teplota na bavlnu a určitě použij bavlněnou bílou látku (krejčovská hantýrka- žehli přes prostěrku). Žehlením si můžeš poničit užitné vlasnosti PUL nepropustné spodní látky.

Intimky bez nepropustné vrstvy PUL se mohou žehlit po obou stranách na stupeň bavlna

UPOZORNĚNÍ! Pokud by jsi žehlila přímo nepropustnou vrstvu PUL můžeš ji propálit a poškodit tím spodní část vložky a nebude mít funkci, se kterou byla šitá. Nežehli produkt nepropustná kapsička.

Moje zkušenost

Použitou vložku předpírám ve studené vodě, co nejvíce ji propláchnu a potom uložím do krabice na vložky, kterou mám na toto určenou a skladuji zde vložky např. do druhého dne než je vyperu v pračce a nashromáždím více ks na praní.

Vložky při počtu např.6ks vložím do pračky a nechám projít programem máchání. Tak si posunu praní vložek i až na třetí den.

Peru s ručníky, č spodním prádlem. Občas když mám třeba i jen dvě, peru s ostatním prádlem.

Jednou za čas „přežahnu“ vložky na 60 stupňů právě s těmi ručníky.

Používám žlučové mýdlo, které docela dobře pomáhá s odstraněním fleků. Vložku s ním potřu a vložím do pračky.

Peru v pracím gelu, nebo v ekologickém pracím prášku.

Místo aviváže dávám pouze ocet na máchání. Někdo nedoporučuje, my zde máme tvrdou vodu.

Aviváž bych asi nedoporučila. Sice vložky budou hezky vonět, ale myslete na to, že si vložku přikládáte na své nejintimnější místo, které je velmi citlivé na chemické látky.

Pokud chcete aby vložka voněla, můžete přidat do máchání éterické olejíčky.

já vložku po vyprání a usušení, pokud je to potřeba promnu o sebe aksamitovou vrstvou a ta se pěkně rozčeše a je opět jemná.

Tam kde je bavlněná část, jako křidélka na vložce Gaia, tam žehlím opatrně přes bavlněnou bílou hadru, nebo ručník.

 

4.Uskladňování vložek před praním

Vložky lze skladovat ve studené vodě, nebo předeprané jen bez vody. Do vody můžeš přidat tea tree olejíček, ten používám hlavně v létě. Je to dobré, aby se nekazila voda s vložkami, když je moc velké teplo a perete až zítra. 

Nádobku si pořiď jaká ti vyhovuje. Tohle je dóza na potraviny z Pepco za 25Kč a výborně plní svůj účel.

box na vložky2

Kompostování látkových vložek které již dosloužily

vložka co již dosloužila

odstříhneme prošité okraje a patentky

rozdělíme na vrchní vrstvu se savým jádrem a spodní nepropustná+odstrížené patentky

kompostuje se vrchní doteková vrstva a savé jádro

rozstříháme na malé kousíčky

vložíme do kompostéru

Tabulka spotřeby

Cyklus menstruace

Silná

Silnější

Střední

Slabá

Špinění

Inkontinence

Léčení olejíky

1den

1N-maxi+5D

3D

3D

2D

2-3IN

2-3D-LK

1-2D/IN

2den

2N-maxi+6D

1N+4D

1N+3D

2D+1S

2-3D-LK

3den

2N+6D

1N+4D

1N+3D

1D+2S

2-3D-LK

4den

2N+4D

1N+4D

4D

2S

2-3D-LK

5den

1N+4D

2D+2S

2D+2S

3IN

6den

4D

2S+2IN

2IN

7den

3D

2IN

 

Spotřeba  vložek celkem

3Nmaxi+4Noční

+29Denních

3Noční

+17Denních

+4Slipových

+4INtimky

2Noční

+15Denních

+2Slipové

+2INtimky

5Denních

+5Slipových

+3INtimky

3INtimky

8-15 D-LK

2D+2IN

 

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.