Viktoriánská doba – Látkové vložky včera, dnes a zítra 6

Viktoriánská doba

Historikové se domnívají, že , že menstruační krev zachycovaly pouze několikavrstvé spodničky. Usuzovali tak na základě úvahy, že ženy ještě nevymyslely spodní kalhotky jako máme dnes.

V prudérní viktoriánské Anglii přibližně od roku 1837 kdy nastoupila na trůn královna Alexandrina  Viktorie I. (Panovala dlouhých 64let.)

V těchto dobách vznikla dokonce i norma, která ženám doporučovala či nařizovala, jak mají sedět – s koleny pevně přitisknutými k sobě a také teorie, že plavání, koupání či mytí vlasů může způsobit obrácení toku menstruačního krve, což by mohlo ženě přivodit mozkovou mrtvici nebo tuberkulózu.

Z pomůcek, které byly ženám v první polovině 19. století k dispozici, můžeme uvést jedno z nejběžnějších řešení – látkové polštářky, které se upevňovaly kolem pasu speciálním opaskem. Byly to velké plátěné čtverce, které se skládaly do obdélníkového tvaru, nebo se složil do téhož tvaru jeden větší kus plátěné látky. Tyto pomůcky se opakovaně praly a sušily se na místech oku veřejnosti nepřístupném.

Používala se také ovčí vlna, která se přikládala na vnější genitálie. Z lněného plátna nebo houby se zaváděl dovnitř pochvy tvarem vzdáleně připomínající dnešní tampon.

Menstruace měla v minulosti lehčí průběh, zřejmě z důvodů nedostatečné výživy. A také období menopauzy přicházelo kolem čtyřicátého roku věku ženy. Suma sumárum to, co ženy ve viktoriánském období používaly v době menstruace, záviselo od společenské vrstvy, ze které pocházely. Ty z nejnižší vrstvy neměly pravděpodobně k dispozici žádné hygienické potřeby, proto nechávaly krev volně vytékat a nosily tmavé oblečení. Ženy ze střední a vyšší vrstvy používaly ovčí vlnu, skládané ručníky, tampon z mořské houby nebo dětské pleny.

V každém případě to menstruující ženy první poloviny devatenáctého století neměly vůbec jednoduché, jak dogmatem o menstruaci, tak dostupností hygienických pomůcek.

(zdroj inspirace kafe.cz)

 

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.