Co používaly na menstruaci ženy dříve?

Látkové vložky včera, dnes a zítra 3.

Co používaly na menstruaci ženy dříve?

Hledala jsem v historii, jaké byly dříve menstruační pomůcky.

Ještě v dřívějších dobách ženy odcházely mimo muže a menstruovaly v ústraní. Možná jen tak seděly a nechaly odcházet menstruační krev na zem.

Ve středověku ženy asi zas tak moc menstruaci neřešily, ani na to nebyl takový záběr a pohled, jako to máme v 2021.

Jejich menstruace prý nebyla tak silná a častá, jako jí má v současné době mnoho žen. Bylo to částí tím, že byly těhotné, nebo kojily a také výživa a hygiena byla jiná než máme dnes.

Při menstruaci kromě přírodních materiálů, jako savé mechy a traviny se používaly různě naskládané materiály, hadříky, kůže i kožešiny. Potom to byla i naskládaná plátýnka patrně ze lnu, v Číně měli i hedvábí, co se později dostalo do Evropy. Ženy nenosily spodní prádlo a tak měly v pase jakousi šňůrku a tou si přidržovaly látku, kterou měly přes rozkrok.

Tady jsem našla vyprávění – Sitta: moje babička /*1890- 1986 / používala pletené vložky v několika vrstvách. Byly dost tlusté. Takové obdélníky. Na kratší straně měly asi 20 cm šňůrku. Kolem pasu měla také šňůrku zavázanou na mašličku. Ze šňůrky kolem pasu visela vpředu i vzadu šňůrka, ke které se přivázala pletená vložka. Ty se po upotřebení házely do vědra a babiččina maminka pak jednou týdně použité vložky oprala. Prababička měla 4 dcery a 4 syny. ( Zdroj vyprávění zena-in.cz od arjev)

A toto mi vyprávěla Magdaléna (62) „…moje babička používala látkové vložky které prala, tak jsem ráda, že se to dnes vyrábí a protože se hodně zajímám o ekologii, tak je pro mě dobrá zpráva, že jsou na více použití…“

Vyprávělo mi to již více kamarádek, že jejich babička si skládala plátýnka to je doba např.1930-50. Ona vlastně dnešní výroba menstruačních vložek symbolicky povstala z popela jako Fénix. Šikovné ženy začaly tvořit. Udělaly střih a k tomu přidaly modernější vzhled a krásné příjemné materiály, zapínání na patentky. Dnes je již hodně materiálů na výběr a jsou akreditované na šití pro děti do 3 roků.

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.

Zapomněli jste heslo? Prosím zadejte svou e-mailovou adresu. Obdržíte e-mail s odkazem na nastavení nového hesla.